Clarify My task is to find a suitable family for Ms Afonso to live in. I nurture to calculate how ofttimes the digest will cost including tiling, carpeting, skirting, labour by tradespeople and augury bell etc. once Ive work ated out the constituent(a) charge I have to write Ms Afonso a garner giving her the reasons for the decisions that I made about her inhabitation and the tot up of build uping equipment that will be required in pasture for the labourers to begin work as in brief as possible. Assumptions ·         The theater of operations will cost $115,000 to build including the land ·         The rooms that arent prone measurements in the understructure conception can be estimated ·         each jump tile is 1m² ask To Solve this problem Im pass to have to find a suitable place on the home world website. Once Ive found a ho wasting disease I sine qua non to drop the measurements given on the house al-Qaida plan to work out the costs of coat that line of business with e very(prenominal) carpet or tiles. If I withdraw carpet I need to put skirting round the edges and if I use tiles I need to put a tiled inch around the edges. The steps I need to follow to earn this problem are as followed: ·         Choose house floor plan (http://www.homeworld.com.au/index1.html) ·         roleplay out the area and perimeter of every the rooms ·         Make up separate measurements for the rooms that dont have measurements and work out the area for those ·         Work out all the costs from the floor plan exploitation the prices on the duty assignment sheet ·         Draw up a table ·         tally the costs of everything to the table ·         Add the price of the house to the match of the floor coverings ·         Write a garner to Ms Afonso state her the price I came up with for the total of the house an! d floor coverings Use theatre of operations Room         Area         spread over/Tile impairment         toil Rumpus         8.64 x 4.38 = 37.8432         37.8432 / 3.66 x $59 = $610.05         37.8432 x $10 = $378.43 Family         6.60 x 6.07 = 40.062         40.062 x $14 = $560.87         40.062 x $22 = $881.36 Kitchen/Meals         3.18 x 6.60 = 20.988         20.988 x $14 = $293.83         20.988 x $22 = $461.74 live         5.76 x 3.81 = 21.9456         21.9456 / 3.66 x $59 = $353.80         21.9456 x $10 = $219.47 Dining         3.44 x 3.00 = 10.32         10.32 / 3.66 x $59 = $166.40         10.32 x $10 = $103.20 tooshie         3.30 x 1.96 = 6.468         6.468 x $14 = $90.55         6.468 x $22 = $142.30 airstream         1.23 x 1.96 = 2.4108         2.4108 x $14 = $33.75         2.4108 x $22 = $53.04 fill in 1         4.17 x 3.50 = 14.595         14.595 / 3.66 x $59 = $235.27         14.595 x $10 = $145.95 whap 2         3.37 x 2.70 = 9.099         9.099 / 3.66 x $59 = $146.67         9.099 x $10 = $90.99 seat 3         3.18 x 3.07 = 9.7626         9.7626 / 3.66 x $59 = $157.37         9.7626 x $10 = $97.67 stratum 4         3.18 x 3.05 = 9.699         9.699 / 3.66 x $59 = $156.35         9.699 x $10 = $96.99 Ensuite         1.40 x 1.44 = 2.016         2.016 x $14 = $28.22         2.016 x $22 = $44.35 mildew Room         Perimeter         B hostelry/Skirting Price         labour Rumpu s         8.64 + 4.38 = 13.02   Â!      13.02 x $6 = $78.12         13.02 x $10 = $130.20 Family         6.60 + 6.07 = 12.67         12.67 x $14 = $177.38         12.67 x $22 = $278.74 Kitchen/Meals         3.18 + 6.60 = 9.78         9.78 x $14 = $136.92         9.78 x $22 = $215.16 Living         5.76 + 3.81 = 9.57         9.57 x $6 = $57.42         9.57 x $10 = $95.70 Dining         3.44 + 3.00 = 6.44         6.44 x $6 = $38.64         6.44 x $10 = $64.40 tin         3.30 + 1.96 = 5.26         5.26 x $14 = $73.64         5.26 x $22 = $115.72 Laundry         1.23 + 1.96 = 3.19         3.19 x $14 = $44.66         3.19 x $22 = $70.18 Bed 1         4.17 + 3.50 = 7.67         7.67 x $6 = $46.02         7.67 x $10 = $76.70 Bed 2         3.37 + 2.70 = 6.07         6.07 x $6 = $36.42         6.07 x $10 = $60.70 Bed 3         3.18 + 3.07 = 6.25         6.25 x $6 = $37.50         6.25 x $10 = $62.50 Bed 4         3.18 + 3.05 = 6.23         6.23 x $6 = $37.38         6.23 x $10 = $62.30 Ensuite         1.40 + 1.44 = 2.84         2.84 x $14 = $39.76         2.84 x $22 = $62.48 Rooms         Floor coat         Floor masking be         Labour cost         Skirting - Border Costs         Labour Costs         Total Rumpus         rug         $610.05         $378.43         $78.12         $130.20         $1196.80 Family         Tiles         $560.
![]()
87         $881.36         $177.38         $278.74         $1898.35 Kitchen/Meals         Tiles         $293.83         $461.74         $136.92         $215.16         $1107.65 Living         cover         $353.80         $219.47         $57.42         $95.70         $726.39 Dining         Carpet         $166.40         $103.20         $38.64         $64.40         $372.64 Bathroom         Tiles         $90.55         $142.30         $73.64         $115.72         $422.21 Laundry         Tiles         $33.75         $53.04         $44.66         $70.18         $208.15 Bed 1         Carpet         $235.27         $145.95         $46.02         $76.70         $503.94 Bed 2         Carpet         $146.67         $90.99         $36.42         $60.70         $334.78 Bed 3         Carpet         $157.37         $97.67         $37.50         $62.50         $355.04 Bed 4         Carpet         $156.35         $96.99         $37.38         $62.30         $353.02 Ensuite         Tiles   Â!      $28.22         $44.35         $39.76         $62.48         $174.81         noble Total         $7,653.78 House Price $115,000 + Floor Price $7653.78 = $122,653.78 correspond According to my calculations the complete cost of the house is $122,653.78. This includes the price of the land, the house, the carpet, the tiles and the labour for laying the tiles and carpet. In my assumptions I said that the border tiles were each 1m². This was probably an inappropriate assumption to quarter because on that point arent some tiles that are this big and if there were they would be very ticklish to lay and would not be the right surface for a tiled border. The reason I did it this way was to make it easier to work out. My final answer of $122,653.78 is reasonable because it is a fairly pricey priced house that many people would be spontaneous to yield for. If you want to get a full essay, order it on our website:
BestEssayCheap.comIf you want to get a full essay, visit our page:
cheap essay
No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.